Sports Scorecard 03/20

Sports Scorecard – Mar. 2 – Mar. 15

 

CROSS-COUNTRY SKIING

Mar. 20-22 Men and Women at Canmore, Canada

Mar. 22 Mixed Relay Cancelled

Mar. 21 Women’s 10-km Classic Pursuit Cancelled

Mar. 21 Men’s 15-km Classic Pursuit Cancelled

Mar. 20 Women’s 10-km Freestyle Mass Start Cancelled

Mar. 20 Men’s 15-km Freestyle Mass Start Cancelled

 

Mar. 17 Men and Women Sprints Freestyle at Minneapolis Cancelled

 

Mar. 14-15 Men and Women at Quebec, Canada 

Mar. 15 Women’s Sprint Freestyle Cancelled

Mar. 15 Men’s Sprint Freestyle Cancelled

Mar. 14 Women’s Sprint Classic Cancelled

Mar. 14 Men’s Sprint Classic Cancelled

 

Mar. 7-8, Men and Women at Holmenkollen, Oslo

Mar. 8 Men’s 50-km Mass Start
(Medals
: 1. Alexander Bolshunov (Russia) 2:08:05.3; 2. Simen Hegstad Krüger (Norway) 2:08.06.2, +0.9; 3. Emil Iversen (Norway) 2:08:24.8, +19.5; Other Norwegians: 4. Eirik Sverdrup Augdal 2:08:25.6, +20.3; 5. Hans Christer Holund 2:08:26.1, +20.8; 7. Sjur Røthe 2:08:27.6, +22.3; 9. Martin Løwstrøm Nyenget 2:08:32.4, +27.1; 10. Didrik Tønseth 2:09:01.1, +55.8; 11. Sindre Bjørnestad Skar 2:09:12.8, +1:07.5; 12. Martin Johnsrud Sundby 2:09:13.5, +1:08.2 13. Pål Golberg 2:09:24.3, +1:19.0; 15. Johannes Høsflot Klæbo 2:09:48.1, +1:42.8; 18. Daniel Stock 2:09:58.6, +1:53.3; 22. Jan Thomas Jenssen 2:11:32.3, +3:27.0; 26. Ole Jørgen  Bruvoll 2:12:32.2, +4:26.9; 35. Erik Valnes 2:14:15.4, +6:10.1 )

Mar. 7 Women’s 30-km Mass Start
(Medals
: 1. Frida Karlsson (Sweden) 1:22:19.1; 2. Therese Johaug (Norway) 1:22:20.3, +1.2 (clinches World Cup championship); 3. Ebba Andersson (Sweden) 1:22:40.0, +20.9; Other Norwegians: 13. Silje Theodorsen 1:23:08.8, +49.7; 14. Silje Øyre Slind 1:23:09.8, +50.7; 16. Astrid Uhrenholdt Jacobsen 1:23:10.4, +51.3; 17. Heidi Weng 1:23:31.4, +1:12.3; 18. Anne Kjersti Kalvå 1:23:53.7, +1:34.6; 19. Kathrine Rolsted Harsem 1:23:58.1, +1:39; 20. Anna Svendsen 1:25:25.4, +3:06.3; 25. Kari Øyre Slind 1:26:09.1, +3:50.0; 27. Lotta Udnes Weng 1:26:27.1, +4:08.0; 28. Magni Smedås 1:26:27.8, +4:08.7; 29. Ragnhild Haga 1:26:47.8, +4:28.7; 33. Marte Skånes 1:27:32.8, +5:13.7; Marthe Bjørnsgård 1:28:03.3, +5:44.2; 44. Karoline Simpson-Larsen 1:30:50.5, +8:31.5)


Mar. 4 Women’s and Men’s Sprint at Drammen

Women’s Sprint
(Medals
: 1 Jonna Sundling (Sweden); 2. Nadine Fähndrich (Switzerland); 3. Linn Svahn (Sweden); Other finalists: 4. Kristine Stavås Skistad (Norway); 5. Maja Dahlqvist (Sweden); 6. Anamarija Lampič (Slovenia); Semifinalists: 7. Ane Appelkvist Stenseth (Norway); 8. Lotta Udnes Weng (Norway); 9. Mathilde Myrhvold (Norway); 10. Tiril Udnes Weng (Norway); 11. Laurien Van Der Graaf (Switzerland.); 12. Harsem (Norway); Norwegian Quarterfinalists: 15. Martine Engebretsen); 17. Smedås; 18. Jacobsen; 25. Silje Øyre Slind)

Men’s Sprint
(Medals
: 1. Klæbo (Norway); 2. Håvard Solås Taugbøl (Norway); 3. Erik Bransdal (Norway); Other finalists:4.  Skar (Norway); 5. Bolshunov (Russia); 6. Valnes (Norway); Semifinalists: 7. Gleb Retivykh (Russia); 8. Alexander Terentev (Russia); 9. Calle Halfvarsson (Sweden); 10. Richard Jouve (France); 11, Harald Aastrup Arnesen (Norway); Norwegian Quarterfinalists:13.Gjøran Tefre; 15. Kasper Stadås; 16. Even Northug; 22. Iversen; 23. Pål Trøan Aune; 26. Thomas Helland Larsen)

Final Men’s World Cup Standings: 1. Alexander Bolshunov (Russia) 2,221 pts; 2. Johannes Høsflot Klæbo (Norway) 1,726 pts; 3. Pål Golberg (Norway) 1,311 pts; Other Norwegians: 4. Simen Hegstad Krüger 1,260 pts; 5. Sjur Røthe 1,257 pts; 7. Hans Christer Holund 954 pts; 9. Emil Iversen 875 pts; 12. Erik Valnes 579 pts; 18. Martin Løwstrøm Nyenget 408 pts; 24. Sindre Bjørnestad Skar 347 pts; . 25. Martin Johnsrud Sundby 335 pts; 27. Håvard Solås Taugbøl 294 pts; 28. Finn Hågen Krogh 289 pts; 31. Didrik Tønseth 250 pts; 37. Jan Thomas Jenssen 208 pts

Final Women’s World Cup Standings: 1. Therese Johaug (Norway) 2,508 pts, wins second straight; 2. Heidi Weng (Norway) 1,697 pts; 3. Natalia Nepryaeva (Russia) 1,356 pts; Other Norwegians: 4. Astrid Uhrenholdt Jacobsen 1,289 pts; 5. Ingvild Flugstad Østberg 1,110 pts; 13. Tiril Udnes Weng 755 pts; 19. Ragnhild Haga 478 pts; 24. Maiken Caspersen Falla 351 pts; 26. Anne Kjersti Kalvå 320 pts; 34. Lotta Udnes Weng 207 pts; 36. Anna Svendsen 173 pts; 38. Ane Appelkvist Stenseth 168 pts; 39. Magni Smedås 151 pts; 43. Julie Myrhe 141 pts

(fis-ski.com)

 

BIATHLON

Mar. 16-22 at Holmenkollen Cancelled

Mar. 12-15 Men and Women at Kontiolahti, Finland

Mar. 15 Single Mixed Relay Cancelled

Mar. 15 Mixed 4×7.5-km Relay Cancelled

Mar. 14 Men 12.5-km Pursuit
(Medals
: 1. Martin Fourcade (France) 31:25.4, 3 misses; 2. Quentin Fillon Maillet (France) +2.9, 2 misses; 3. Emilien Jacquelin  (France) +4.5, 4 misses; Norwegians:4. Johannes Thingnes Bø +8.3, 4 misses; edges Fourcade by two points for World Cup championship;  6. Erlend Bjøntegård  +15.6, 0 misses; 9. Vetle Sjåstad Christiansen +36.5, 3 misses; 11. Sturla Holm Lægreid +42.5, 0 misses; 18. Tarjei Bø +1:13.5, 5 misses)

Mar. 14 Women 10-km Pursuit
(Medals
: 1. Julia Simon (France) 30:43.5, 2 misses; 2. Selina Gasparin (Switzerland) +17.3, 4 misses; 3. Lisa Vittozzi (Italy) +20.9, 4 misses; Norwegians:10. Tiril Eckhoff +57.2, 6 misses, three on the last shooting post costing chance at World Cup title; 12. Ingrid Landmark Tandrevold  +58.3, 4 misses; 15. Emilie Aagheim Kalkenberg +1:18.4, 2 misses; 25. Synnøve Solemdal +2:01.7, 2 misses)

Mar. 13 Women 7.5-km Sprint
(Medals
: 1. Denise Herrmann (Germany) 20:00.5, 1 miss; 2. Franziska Preuss (Germany) +20.1,1 miss; 3. Eckhoff (Norway) +32.3, 2 misses; Other Norwegians: 9. Tandrevold +52.6, 1 miss; 26. Kalkenberg +1:31.2, 1 miss; 37. Solemdal +1:49.6, 2 misses)

Mar. 12 Men 10-km Sprint
(Medals
: 1 .Johannes Thingnes Bø (Norway) 22:27.8, 0 misses; 2. Fourcade (France) +21.1, 0 misses; 3. Jacquelin  (France) +22.3, 0 misses; Other Norwegians: 4. Christiansen +30.6, 0 misses; 5. Tarjei Bø +34.0, 0 misses; 10. Lægreid +51.9, 0 misses; 25. Bjøntegård  +1:25.5. 2 misses)

 

Mar. 5-8 Men and Women at Nové Město, Czech Republic

Mar. 8 Women 12.5-km Mass Start
(Medals
: 1. Eckhoff (Norway) 34:00.8, 1 miss; 2. Hanna Öberg (Sweden) +25.3, 1 miss; 3. Preuss (Germany) +32.4, 1 miss; Other Norwegians: 18. Tandrevold, +2:06.4, 4 misses)

Mar. 8 Men 15-km Mass Start
(Medals
: 1 .Johannes Thingnes Bø (Norway) 39:32.7, 3 misses; 2. Jacquelin  (France) +15.1, 0 misses; 3. Arnd Peiffer (Germany) +25.0, 1 miss; Other Norwegians: 5. Bjøntegård  +27.9, 2 misses; 6. Johannes Dale +34.1, 2 misses; 7. Christiansen +38.9, 2 misses; 10. Tarjei Bø +53.7, 3 misses; 15. Lægreid +1:37.1, 1 miss)

Mar. 7 Women 4×6-km Relay
(Medals
: 1. Norway (Karoline Offigstad Knotten, Ida Lien, Tandrevold, Eckhoff) 1:09:14.8, 8 misses; 2. France (Simon, Justine Braisaz, Chloe Chevalier, Anais Bescond) +28.7, 10 misses; 3. Germany (Karolin Horchler, Vanessa Hinz, Preuss, Herrmann) +57.0, 14 misses)

Mar. 7 Men 4×7.5-km Relay
(Medals
: 1. Norway (Christiansen, Dale, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø) 1:10:25.3, 5 misses; 2. Ukraine (Artem Pryma, Sergil Semonov, Ruslan Tkalenko, Dmytro Pidruchnyi) +38.2, 5 misses; 3. Sweden (Sebastian Samuelsson, Jesper Nelin, Peppe Femling, Martin Ponsiluoma) 43.3, 8 misses)

Mar. 6 Men 10-km Sprint
(Medals
: 1. Johannes Thingnes Bø (Norway) 24:56.8, 0 misses; 2. Quentin Fillon Maillet (France) +22.8, 0 misses; 3. Tarjei Bø  (Norway) +1:01.1, 0 misses; Other Norwegians: 9. Dale +1:42.8, 1 miss; 13. Lægreid +1:48.5, 0 misses; 25. Christiansen +2:19.6, 1 miss)

Mar. 5 Women 7.5-km Sprint
(Medals
: 1. Herrmann (Germany) 18:51.0, 0 misses; 2. Bescond (France) +27.2, 0 misses; 3. Marketa Davidova (Czech Republic) +49.7, 1 miss; Norwegians: 5. Eckhoff +1:11.1, 2 misses; 21. Tandrevold +1:49.7, 2 misses

Men’s World Cup Standings:
1. Johannes Thingnes Bø (Norway) 913 pts; 2. Martin Fourcade (France) 911 pts; 3.  Quentin Fillon Maillet (France) 843 pts; Other Norwegians: 4. Tarjei Bø 740 pts; 9. Johannes Dale 576 pts; 10. Vetle Sjåstad Christiansen 566 pts; 12. Erlend Bjøntegård 495 pts; 43. Sturla Holm Lægreid 115 pts

Women’s World Cup Standings:
1. Dorothea Wierer (Italy) 793 pts; 2. Tiril Eckhoff (Norway) 786 pts; 3. Denise Herrmann (Germany) 745 pts; Other Norwegians: 5. Marte Olsbu Røiseland 597 pts; 7. Ingrid Landmark Tandrevold 554 pts; 43. Karoline Offigstad Knotten 139 pts.

(biathlonworld.com)

 

NORDIC COMBINED


Mar. 7 Men at Holmenkollen, Oslo

Mar. 7 Gundersen Large Hill HS134/10-km
(Medals: 1. Jarl Magnus Riiber (Norway) 135.5m, 23:59.9; 2. Fabian Riessle (Germany) 129.0m, 24:54.0, +54.1; 3. Illka Herola (Finland) 133.5m, 24:54.7, +54.8; Other Norwegians: 5. Jørgen Gråbak 127.0m, 25:10.0, +1:10.1; 8. Espen Andersen 128.0m, 25:27.1, +1:27.2; 12. Jens Lurås Oftebro 131.0m, 25:37.8, +1:37.9; 13. Lars Ivar Skårset 133.5m, 25:47.8, +1:47.9; 16. Espen Bjørnestad 125.5m, 26:05.6, +2:05.7; 23. Simen Teller 133.0m, 26:46.1, +2:46.2; 24. Sindre Ure Søtvik 127.5m, 26:49.4, +2:49.5; 26. Einar Lurås Oftebro 121.5m, 27:03.3, +3:03.4; 28. Leif Torbjørn Næsvold 125.0m, 27:10.6, +3:10.7; 33. Harald Johnas Riiber 121.0m, 27:33.7, +3:33.8) 

Final Men’s World Cup Standings: 1. Jarl Magnus Riiber (Norway) 1,586 pts; 2. Jørgen Gråbak (Norway) 1,106 pts; 3. Vinzenz Geiger (Germany) 917 pts; Other Norwegians: 4. Jens Lurås Oftebro 790 pts; 6. Espen Bjørnestad 606 pts; 18. Espen Andersen 206 pts; 21. Magnus Krog 171 pts; 22. Einar Lurås Oftebro 165 pts; 30. Harald Johnas Riiber 81 pts

Final Women’s World Cup Standings: 1. Stefaniya Nadymova (Russia) 320 pts; 2. Tara Geraghty-Moats (United States) 300 pts; 3. Jenny Nowak (Germany) 230 pts; Norwegians: 7. Marte Leinan Lund 111 pts; 9. Mari Leinan Lund 96 pts; 12. Thea Minyan Bjorseth 80 pts

(fis-ski.com)

 

SKI JUMPING


Mar. 14-15 Men at Vikersund (
Raw Air Tournament #4)

Mar. 15 Men HS240 Cancelled

Mar. 14 Men Team HS240 Cancelled


Mar. 12 Men and Women at Trondheim (Raw Air Tournament #3)

Men HS138 Cancelled

Women HS138 Cancelled

Mar. 10 Men and Women at Lillehammer (Raw Air Tournament #2)

Men HS140
(Medals
: 1. Kamil Stoch (Poland) 131.5m, 139.5m, 264.3 pts; 2. Ziga Jelar (Slovenia) 132.0m, 137.0m, 259.0 pts. -5.3; 3. Timi Zajc (Slovenia) 139.0m, 130.5m, 257.6 pts, -6.7; Norwegians: 10. Robin Pedersen 130.0m, 133.5m, 243.8 pts, -20.5; 12. Marius Lindvik 126.5m 128.0m, 237.4 pts, -26.9; 13. Robert Johansson 132.5m, 127.0m, 236.9 pts, -27.4; 25. Daniel Andre Tande 125.5m, 122.0m, 212.7 pts, -51.6)

Women HS140
(Medals
: 1. Maren Lundby (Norway) 134.0m, 124.0m, 262.3 pts; 2. Silje Opseth (Norway) 138.5m, 134.0m, 261.6 pts, -0.7; 3. Chiara Hoelzl (Austria) 136.0m, 122.5m, 255.1 pts, -7.2; Other Norwegians: 12. Anna Odine Strøm 113.5m, 115.0m, 171.7 pts, -90.6)

 

Mar. 9 Men and Women at Lillehammer (Raw Air Tournament #2)

Men HS140
(Medals
: 1. Peter Prevc (Slovenia)132m, 125.5m, 279.0 pts; 2. Markus Eisenbichler (Germany) 138.0m, 129.2m, 278.6 pts, -0.4; 3. Stephan Leyhe (Germany) 130.0m, 133.0m, 277.5 pts, -1.5; Norwegians: 4. Lindvik 134.0m, 138.8m, 275.7 pts, -3.3; 5.(tie) Johansson 136.5m, 124.0m, 275.5 pts, -3.5 and Pedersen 133.0m, 130.0m, 275.5 pts, -3.5; 13. Tande 128.5m, 126.0m, 258.3 pts, -20.7; 21. Johann Andre Forfang 134.0m, 132.0m, 253.5 pts, -25.5; 28. Anders Håre 118.0m, 134.0m, 244.2 pts, -34.8)

Women HS140
(Medals
: 1. Sara Takanashi (Japan) 120.5m, 127.5m, 296.9 pts; 2. Lundby (Norway) 123.5m, 139.0m, 295.4 pts, -1.5; 3. Opseth (Norway) 131.5m, 122.5m, 293.5 pts, -3.4; Other Norwegians: 13. Strøm 114.0m, 111.5m, 233.4 pts, -63.5)

 

Mar. 7-8 Men and Women at Holmenkollen, Oslo (Raw Air Tournament #1)

Mar. 8 Men’s HS134 Cancelled because of weather

Women’s HS134 Cancelled because of weather

Mar. 7 Men’s Team HS134
(Medals: 1. Norway (Forfang, 128.5m, 131.5m; Johansson 121.5m, 131.0m; Tande 131.5m, 133.0m; Lindvik 126.0m, 132.0m) 997.4 pts; 2. Germany (Constantin Schmid, 128.0m, 130.0m; Pius Paschke 120.0m, 124.5m; Leyhe 128.5m, 127.5m; Karl Geiger 122.0m, 126.5m) 960.9 pts; 3. Slovenia (Jelar 134.5m, 123m; Zajac 122.0m, 126.5m; Anze Lanisek 121.5m, 130.0m; Prevc 118.5m, 133.0m) 954.2 pts)

Final Men’s World Cup Standings:
1. Stefan Kraft (Austria) 1,659 pts; 2. Karl Geiger (Germany) 1,519 pts; 3. Ryoyu Kobayashi (Japan) 1,178 pts; Norwegians: 7. Marius Lindvik 906 pts; 9. Daniel Andre Tande 721 pts; 12. Johann Andre Forfang 579 pts; 17. Robert Johansson 503 pts; 29. Robin Pedersen 181 pts

Final Women’s World Cup Standings:
1. Maren Lundby (Norway) 1,220 pts; 2. Chiara Hoelzl (Austria) 1,155 pts; 3. Eva Pinkelnig Austria) 1,029 pts; Other Norwegians: 10. Silje Opseth 472 pts; 17. Anna Odine Strøm 237 pts

(fis-ski.com

 

ALPINE SKIING

 

Men and Women Mar. 16-22 at Cortina d’Ampezzo, Italy Cancelled

Women Mar. 12-14 at Åre, Sweden

Mar. 14 Slalom Cancelled

Mar. 13 Giant Slalom Cancelled

Mar. 12 Parallel Slalom Cancelled

 

Mar. 7-8 Men at Kvitfjell, Norway

Mar. 8 Men Super G Cancelled because of weather

Mar. 7 Men Downhill
(Medals:
1. Matthias Mayer (Austria) 1:48.02; 2. Aleksander Aamodt Kilde (Norway) 1:48.16, +0.14; 3. Carlo Janka (Switzerland) 1:48.39, +0.37; Other Norwegians: 6. Kjetil Jansrud 1:48.85, +0.83) 

Men Feb. 29-Mar. 2 at Hinterstoder, Austria

Mar. 2 Giant Slalom
(Medals: 
 1. Alexis Pinturault (France) 1:24.30, 1:17.66, combined 2:41.96; 2. Filip Zubcic (Croatia) 1:25.20, 1:17.21, 2:42.41, +0.45; 3. Henrik Kristoffersen (Norway) 1:25.72, 1:16.96, 2:42.68, +0.72; Other Norwegians: 6. Kilde 1:26.18, 1:17.12, 2:43.30, +1.34; 9. Leif Kristian Nestvold-Haugen 1:26.37, 1:17.28, 2:43.65, +1.69; 27. Marcus Monsen 1:28.33, 1:17.42, 2:45.75, +3.79)

 

Final Men’s World Cup Standings: 1. Aleksander Aamodt Kilde (Norway) 1,202 pts, first overall title; 2. Alexis Pinturault (France) 1,148 pts; 3. Henrik Kristoffersen (Norway) 1,041 pts, won Slalom and Giant Slalom titles; Other Norwegians: 8. Kjetil Jansrud 665 pts;  21. Leif Kristian Nestvold-Haugen 337 pts; 25. Sebastian Foss-Solevåg 297 pts; 27. Lucas Bråthen 284 pts; 42. Rasmus Windingstad 171 pts

Final Women’s World Cup Standings: 1. Federica Brignone (Italy) 1,378 pts, first Italian woman to win overall World Cup; record points; 2. Mikaela Shiffrin (United States) 1,225 pts; 3. Petra Vhlova (Slovakia) 1,189 pts; Norwegians: 20. Mina Fürst Holtmann 306 pts; 22. Nina Haver-Løseth 290 pts; 35. Kristin Lysdahl 188 pts

(fis-ski.com)

 

SPEEDSKATING

Mar. 7-8 Men and Women World Cup #6 at
Heerenveen, Netherlands

Mar. 8: Women’s 1,500m Division A
(Medals:  1. Ireen Wüst (Netherlands) 1:53.101, track record; 2. Miho Takagi (Japan) 1:53.274, +0.17; 3. Melissa Wijfje (Netherlands) 1:54.697, +1.59; Norwegians: None)

Men’s 1,500m Division A
(Medals:  1. Kjeld Nuis (Netherlands) 1:43.000, track record; 2. Thomas Krol (Netherlands) 1:43.302, +0.30; 3. Patrick Roest (Netherlands) 1:44.007, +1.00; Norwegians: 8. Sindre Henriksen 1:46.094, +3.09)

Women’s 2nd 500m Division A
(Medals:  1. Angelina Golikova (Russia) 37.023, track record; 2. Nao Kodaira (Japan) 37.199, +0.17; 3. Vanessa Herzog (Austria) 37.252, +0.22; Norwegians: None)

Men’s 2nd 500m Division A
(Medals:  1Tatsuya Shinhama (Japan) 34.070, track record; 2. Laurent Dubreuil (Canada) 34.304, +0.23; 3. Yamato Matsui (Japan) 34.365, +0.29; Norwegians: None)

Women’s Mass Start
(Medals:  1. Wijfje 8:11.740; 2. Maryna Zuyeva (Belarus) 8:12.540; 3. Irene Schouten (Netherlands) 8:30.630; Norwegians: None)

Men’s Mass Start
(Medals:  1. Jaewon Chung (South Korea) 7:47.060; 2. Bart Swings (Belgium) 7:47.120; 3. Joey Mantia (United States) 7:47.190; Norwegians: None)

Mar. 7: Women’s  1st 500m Division A
(Medals:  1. Herzog (Austria) 37.319; 2. Olga Fatkulina (Russia) 37.340, + +0.02; 3. Kodaira (Japan) 37.392, +0.07; Norwegians: None)

Men’s 1st 500m Division A
(Medals:  1. Shinhama (Japan) 34.317; 2. Dubreuil (Canada) 34.416, +0.09; 3. Joon-Ho Kim (South Korea) +0.10; Norwegians: None)

Women’s 3,000m Division A
(Medals:  1. Isabelle Weidemann (Canada) 3:59.759; 2. Antoinette de Jong (Netherlands) 4:00.035, +0.27; 3. Natalia Voronina (Russia) 4:01.339, +1.58; Norwegians: None)

Men’s 5,000m Division A
(Medals: 1. Roest (Netherlands) 6:11.152; 2. Graeme Fish (Canada) 6:12.830, +1.67; 3. Ted-Jan Bloemen (Canada) 6:13.721, +2.56; Norwegians: None)

Women’s 1,000m Division A

(Medals:  1. Jutta Leerdam (Netherlands) 1:13.699; 2. Brittany Bowe (United States) 1:13.981, +0.28; 3. Takagi (Japan) 1:13.992, +0.29; Norwegians: None)

Men’s 1,000m Division A
(Medals:  1. Krol (Netherlands) 1:07.858; 2. Laurent Dubreuil (Canada) 1:08.118, +0.26; 3. Kai Verbij (Netherlands) 1:08.132, +0.27; Norwegians: 6. Håvard Holmefjord Lorentzen 1:08.602, +0.74)

ISU World Cup Standings

Final Women 500m: 1. Nao Kodaira (Japan) 528 pts; 2. Angelina Golikova (Russia) 504 pts; 3. Olga Fatkulina (Russia) 474 pts; Norwegians: 35. Julie Nistad Samsonsen 50 pts; 39. Hege Bøkko 34 pts

Final Men 500m: 1. Tatsuya Shinhama (Japan) 483 pts; 2. Viktor Mushtakov (Russia) 433 pts; 3. Laurent Dubreuil (Canada) 420 pts; 3. Norwegians: 18. Håvard Holmefjord Lorentzen 144 pts; 29. Bjørn Magnussen 82 pts; 43. Odin By Farstad 21 pts; 44. Henrik Fagerli Rukke 17 pts

Final Women 1,000m: 1. Brittany Bowe (United States) 218 pts; 2. Nao Kodaira (Japan) 184 pts; 3. Olga Fatkulina (Russia) 166 pts. Norwegians: 31. Ida Njåtun 41 pts; 36. Hege Bøkko 29 pts

Final Men 1,000m: 1. Kai Verbij (Netherlands) 176 pts; 2. Thomas Krol (Netherlands) 174 pts; 3. Zhongyan Ning (China) 152 pts; Norwegians: 6. Håvard Holmefjord Lorentzen 135 pts; 26. Allan Dahl Johansson 46 pts; 35. Odin By Farstad 23 pts; 41. Sindre Henriksen 12 pts

Final Women 1,500m: 1. Ireen Wüst (Netherlands) 342 pts; 2. Miho Takagi (Japan) 260 pts; 3. Evgeniia Lalenkova (Russia) 260 pts; Norwegians: 28. Ida Njåtun 60 pts; 35. Sofie Karoline Haugen 34 pts; 39. Ragne Wiklund 29 pts

Final Men: 1,500m 1. Kjeld Nuis (Netherlands) 282 pts; 2. Zhongyan Ning (China) 266 pts; 3. Thomas Krol (Netherlands) 259 pts; Norwegians: 11. Sindre Henriksen 188 pts; 16. Allan Dahl Johansson 105 pts; 20. Kristian Ulekleiv 81 pts; 23. Sverre Lunde Pedersen 66 pts; 32. Håvard Bøkko 37 pts; 39. Hallgeir Engebråten 25 pts

Final Long Distances Women: 1. Martina Sáblíková (Czechia) 357 pts; 2. Isabelle Weidemann (Canada) 353 pts; 3. Ivanie Blondin (Canada) 314 pts; Norwegians: 17. Sofie Karoline Haugen 103 pts; 29. Ragne Wiklund 56 pts; 48. Ida Njåtun 7 pts

Final Long Distances Men: 1. Patrick Roest (Netherlands) 360 pts; 2. Danila Semerikov (Russia) 323 pts; 3. Graeme Fish (Canada) 306 pts; Norwegians: 22. Sverre Lunde Pedersen 90 pts; 30. Håvard Bøkko 57 pts; 37. Ole Bjørnsmoen Næss 30 pts; 42. Hallgeir Engebråten 25 pts; 49. Kristian Ulekleiv 13 pts

Final Mass Start Women: 1. Ivanie Blondin (Canada) 548 pts; 2. Irene Schouten (Netherlands) 492 pts; 3. Nana Takagi (Japan) 442 pts; Norwegians: None

Final Mass Start Men: 1. . Bart Swings (Belgium) 570 pts; 2. Joey Mantia (United States) 569 pts; 3. Jaewon Chung (South Korea) 462 pts; Norwegians: None

Final Team Pursuit Women: 1. Canada 324 pts; 2. Russia 312 pts; 3. Netherlands 302 pts: Norwegians: None

Final Team Pursuit Men: 1. Russia 312 pts; 2. Japan 302 pts; 3. Canada 290 pts; 6. Norway 232 pts

Final Team Sprint Women: 1. Netherlands 468 pts; 2. Russia 444 pts; 3. China 338 pts; Norwegians: None

Final Team Sprint Men: 1. Netherlands 440 pts; 2. Switzerland 316 pts; 3. Kazakhstan 290 pts; 6. Norway 280 pts

https://live.isuresults.eu/worldcup/WC_2020_M_TS/standings

 

GET-LIGAEN ICE HOCKEY

Playoffs Cancelled

Relegation Cancelled

 

Regular Season

Mar. 7

Stavanger 3, Lillehammer 1

(S: Matthew Trettenes 2-0)

Sparta Sarpsborg 3, Storhamar 0

(SS:
Hans Kristian Jakobsson 1-1, Anders Tangen Henriksen 0-3)

Grüner 5, Vålerenga 1

(G: Kristian Kucera 2-0, Jesper Ohrvall 1-1, Vojtech Zounek, Robin Olsen Syversen 0-2)

Stjernen 3, Frisk Asker 2

(Stj: Henrik Medhus 2-0)

Manglerud 2,
Narvik 1

(M: Kjetil Martinsen game-winner 16:50 left)

 

Mar. 5

Stavanger 6, Narvik 2

(S: Dan Kissel 2-1, Kristian Forsberg 2-0, Magnus Hoff 1-1, Nolan Zajac, Tommy Kristiansen 0-2; N: Wade Murphy 1-1)

Vålerenga 3, Storhamar 2 (OT)

(V: Jørgen Karterud 3G, game-winner 2:55 OT)

Frisk Asker 2, Lillehammer 1

(FA: Hampus Gustafsson 2G)

Stjernen 8, Grüner 2

(Stj: Daniel Ciampini 1-3, Andreas Heier 2-0, Magnus Eikrem Haugen 1-2, Sam Coatta, Brendan Christoffer 1-1, Maksims Ponomarenko 0-2)

Sparta Sarpsborg 4, Manglerud 0

(SS: Jakobsson, Robin Dahse 1-1, Niklas Roest 0-2)

 

Final Standings (Wins (3 pts)-Wins in Overtime (2 pts)-Losses in Overtime (1 pt)-Losses-Pts): 1. Stavanger (34-4-3-4-113) 2. Storhamar (26-4-4-11-90) 3. Vålerenga (22-4-3-16-77); 4. Frisk Asker (24-1-2-18-76); 5. Lillehammer (23-0-7-15-76); 6. Sparta Sarpsborg (18-5-2-20-66); 7. Stjernen (19-3-1-22-61 Federation deducted three points); 8. Manglerud (15-3-1-26-49 Federation deducted three points); 9. Narvik (11-4-4-26-45); 10. Grüner (5-0-1-39-16)

(flashscore.com)

 

REMA-1000 MEN’S HANDBALL LEAGUE

Playoffs Cancelled

Regular Season

Mar. 15

Runar-St. Hallvard Cancelled

Halden-Nærbo Cancelled

Fyllingen-Elverum Cancelled

Follo-Haslum Cancelled

Bækkelaget-Kolstad Cancelled

Arendal-Drammen Cancelled

 

Mar. 11

St. Hallvard 35, Halden 34

(SH: John Viktor Hedin 10G, Peter Dahl Christensen 5G; H: Trym Bilov-Olsen 8G, William N. Nilsen-Nygaard 7G)

Nærbo 27, Fyllingen 27

(N: 17-11 at halftime. Tord Aksnes Lode 6G, Mike Würtz Salary, Lars Sigve Hamre 5G; F: Inge Aas Eriksen 8G, Iben René Hvidsten, Marius Galta Ferkingstad 4G)

Haslum 29, Bækkelaget 29

(H: Jostein Straume Epland 9G, Felix Abrahamsen Lunde, Vegard Sørlie Tennfjord, Aleksander Selmar Pedersen 3G; B: Emil Midtbø Sundal, Oscar Aleksander Lysgård 4G, Nils Olof Lukas Karlsson, Fredrik Løvberg, Markus Fartum, Axle Andre Strupstad 3G)

Kolstad 29, Runar 26

(KDaniel Knudsen Brandmo, Simen Ulstad Lyse 6G, Elias Schaanning Thome, William Aar 4G; R: Anders Hallberg, Eirik Hornnes Hybertsen 4G, Karsten Skinnarland Enoksen, Espen Tokerud Røhmer 3G)

Drammen 32, Follo 19

(D: 16-8 at halftime. Thomas Horneland Boilesen 7G, Espen Lie Hansen 6G; F: Halvard Martin Lunde, Martin Lysdal Hansen, Benjamin Hallgren, Asbjørn Madsen 3G)

 

Mar. 10

Elverum 27, Arendal 27

(E: Alexander Ørjevik Westby, Lukas Sandell 5G, Magnus Fredriksen 4G; A: Martin Lindell 8G, Andre Lindboe 6G)

 

Mar. 8

Haslum 29, Kolstad 25

(H: Jostein Straume Epland, Stian Andre Brevik 5G, Anders Røe, Viktor Glatthard 3G; K: Gabriel Ostad Setterblom 6G, Rasmus Hedegaard Carlsen 5G)

Drammen 30, Bækkelaget 24

(D: 16-11 in second half. Ola Romsaas 7G, Joakim André Hykkerud 5G, Adrian Aalberg, Aksel Horgen 4G; B: Emil Midtbø Sundal, Oscar Aleksander Lysgård 5G, Nils Olof Lukas Karlsson 4G)

Halden 33, Runar 27

(H: Toke Bjelke Schrøder, William N. Nilsen-Nygaard 7G, Alexander Djordjije Mitrovic 5G; R: Tobias Michael Rivesjö 5G; Kenneth Bach Hansen, Anders Hallberg, Tobias Glemming 3G)

 

Mar. 7

Arendal 32, Nærbo 28

(AMartin Lindell 9G; Sondre Paulsen 6G; N: Ole Nærland, Mike Würtz Lønne 5G, Lars Sigve Hamre 4G)

Elverum 30, Follo 27

(E: 19-9 halftime. Sigvaldi Guðjónsson 6G, Lukas Sandell 5G; F: Asbjørn Madsen 7G, Martin Lysdal Hansen 6G)

Fyllingen 29, St. Hallvard 26

(F: Jacob Weidemann 6G, Kjetil Åndal, Marius Galta Ferkingstad 5G; SH: John Axel Amadeus Rittemar Hedin, John Viktor Hedin 6G)

Final Standings (Wins-Ties-Losses-Pts (2 for a win, 1 for tie): 1. Elverum (17-3-1-37); 2. Arendal (14-3-4-31); 3. Drammen (14-2-5-30); 4. Kolstad (12-1-8-25); 5Haslum (9-4-8-22); 6. Bækkelaget (9-3-9-21); 7. Nærbo (8-4-9-20); 8. Fyllingen (8-3-10-19); 9. Halden (8-2-11-18); 10. Runar (6-1-14-13); 11. Follo (3-4-14-10); 12. St. Hallvard (3-0-18-6)

(handball.no)

 

WOMEN’S HANDBALL CHAMPION’S LEAGUE

Mar. 7 CSM-Bucuresti (Romania) 28, Kristiansand 22

(C-B: 16-11 second half. Cristina Georgiana Neagu 10G; K: Henny Ella Reistad, Vilde Kaurin Jonassen, 
Carolina Martene Miranda Morais 4G; CSM finishes third in Group 1, advances to quarterfinals, Kristiansand finishes last.)

(https://www.ehfcl.com/en/women/standings)

 

REMA 1000 WOMEN’S HANDBALL LEAGUE

Playoffs Cancelled

Regular Season

Mar. 11

Tertnes 34, Sola 31

(T: 19-12 second half. Katarina Viktoria Bjørnskau Berens 8G, Linn Gossé 5G; S: Malin Holta, Kristina Sirum Novak 7G)

Storhamar 33, Byåsen 29

(S: Emilie Margrethe Hovden 7G, Maja Jakobsen, Kristin Venn 6G; B: Julie Bøe Jacobsen 5G, Oda Uthus 4G)

Fredrikstad 31, Molde 27

(F: 17-13 second half. Andrea Rønning 6G, Julie Hunberg, Live Rushfeldt Deila 4G; M: Hege Løke 6G, Mathilde Rivas-Toft 5G)

Fana 33, Follo 25

(Fa: 18-12 second half. Celine Solstad 6G, Juliane Moberg Løvik, Sofie Vinde Norum 4G; Fo: Andrea Sandkvist Fossli 5G, Tiril Spæren 4G)

 

Mar. 4

Aker 28, Gjerpen 14

(A: 16-7 halftime. Marielle Elisabeth Mathisen Martinsen 6G, Tuva Ulsaker Hay 4G; G: Vilde Kaurin Jonassen 4GKatinka Lillevik, Maria Solheim 3G)

Kristiansand 33, Fredrikstad 24

(K: Marta Tomac, Henny Ella Reistad, Heidi Løke 5G, Sunniva Amalie Næs Andersen, Vilde Kaurin Jonassen 4G,; F: Karoline Elise Syversen, Hunberg, Deila 3G)

Byåsen 27, Sola 22

(BAnna Bjørke Kallestad, Uthus, Jacobsen 5G, Patrycja Swierzewska 4G; SMette Brandt Nielsen 6G, Holta, Camilla Herrem 4G)

Tertnes 37, Follo 29

(T: 20-14 second half. Kristin Nørstebø 6G, Berens 5G; F: Tilde Alræk 6G, Spæren 4G)

Fana 29, Oppsal 21

(F: 14-7 halftime. Solstad 7G, Norum 5G; O: Frida Nåmo Rønning 8G, Hanne Andve 3G)

Storhamar 27, Molde 26

(S: Jakobsen 8G, Tonje Enkerud, Hovden 5G; M: Rivas-Toft, Sarah Dalsgaard Paulsen 6G, Andrea Hanssen 4G)

 

Final Standings (Wins-Ties-Losses-Pts): 1. Kristiansand (20-0-1-40); 2. Storhamar (18-2-2-38); 3. Byåsen (14-2-6-30); 4. Tertnes (14-2-6-30); 5. Molde (12-1-9-25); 6. Fana (10-0-12-20); 7. Aker (9-1-11-19);  8. Fredrikstad (8-3-11-19);  9. Oppsal (7-1-13-15); 10. Sola (5-1-16-11); 11. Follo (3-1-18-7); 12. Gjerpen (3-0-18-6)

(handball.no)

 

SOCCER

Toppserien Women’s League, scheduled to begin Mar. 21, postponed until at least April 18 (3 games)

Eliteserien Men’s League, scheduled to begin April 4, postponed until at least April 18 (2 games)

(Eliteserien.no, Flashscore.com)

 

MLS

Former Strømsgodset player Jakob Glesnes scored his first MLS goal with a swerving shot from 35 yards out that found the far top corner in the Philadelphia Union’s 3-3 tie with the Los Angeles Football Club Mar. 9. He had a header that hit the crossbar.

(philadelphiaunion.com)

Avatar

The Norwegian American

Published since May 17, 1889 PO Box 30863 Seattle WA 98113 Tel: (206) 784-4617 • Email: naw@na-weekly.com

You may also like...

%d bloggers like this: